Belka
Czwartek, 25 Kwietnia 2024   imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Żegnamy doktora Kledeckiego

Data publikacji: 2014-10-21, Data modyfikacji: 2014-10-21
A A AWydrukDrukuj  
 
Żegnamy Doktora Dziś odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Zbigniewa Kledeckiego. Znany kaliski kardiolog i działacz społeczny, wyróżniony Honorową Odznaką Miasta Kalisza i medalem Honorowy Przyjaciel Miasta Kalisza, zmarł w niedzielę 12 października w wieku 93 lat. Msza święta żałobna rozpocznie się o godz. 13.15 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej. Śp. Zbigniew Kledecki, był twórcą kaliskiej kardiologii, cenionym i szanowanym specjalistą, mentorem kilku pokoleń lekarzy, którzy kształcili się pod jego okiem.  Przez lata, poza pracą w miejscowym szpitalu doktor Kledecki był  wojewódzkim konsultantem  ds. kardiologii w Kaliszu. Od 1973 do 1978  roku kierował Wojewódzkim Ośrodkiem Doskonalenia Kadr Medycznych w Kaliszu. Był też radnym: początkowo Miejskiej, a później Wojewódzkiej Rady Narodowej, pełniąc funkcję jej wiceprzewodniczącego. W latach 1976–1985 był posłem na Sejm PRL VII i VIII kadencji. Uhonorowany został najwyższym odznaczeniem lekarskim Gloria Medicinae Po przejściu na emeryturę w 1989 r. przez dziesięć kolejnych lat pracował w Wojewódzkiej Poradni Kardiologicznej w Kaliszu. Przez szereg lat kierował Kaliskim Towarzystwem Lekarskim, później będąc Prezesem Honorowym. Był tez członkiem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Polskiego Związku Filatelistów oraz członkiem nadzwyczajnym Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Napisał kilkadziesiąt prac, głównie o tematyce kardiologicznej. Pełnił funkcję redaktora „Zeszytów Naukowych Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego” oraz redaktora „Serwisu Informacyjnego Lekarzy Województwa Kaliskiego”, później publikowanego, jako „Aesculapius: serwis informacyjny lekarzy województwa kaliskiego”. Był też członkiem Komitetu Redakcyjnego „Słownika biograficznego Wielkopolski południowo-wschodniej: ziemi kaliskiej”. Organizował od podstaw bibliotekę Kaliskiego Towarzystwa Lekarskiego. To również jemu zawdzięczamy fakt, że do Książnicy Pedagogicznej im. A. Parczewskiego w Kaliszu trafiły fragmenty zbiorów KTL, a także inne cenne dary m.in. rękopis pt. „Szpital św. Trójcy z notat A. Chodyńskiego)” z 1896 r., czy kolekcja starych fotografii.  W 1981 roku samorząd Kalisza wyróżnił dr. Kledeckiego Honorową Odznaką Miasta Kalisza, Z okazji 90-lecia urodzin, w uznaniu efektów wieloletniej pracy zawodowej i działalności społecznej Prezydent Miasta nadał mu tytuł „„Honorowego Przyjaciela Kalisza”. Pamiątkowy medal doktor Zbigniew Kledecki odebrał w kaliskim ratuszu w towarzystwie małżonki.

Pełna treść wiadomości na: http://www.kalisz.pl/pl/q/dla-mieszkancow/aktualnosci/zegnamy-doktora-kledeckiego
kalisz.pl, Źródło artykułu: kalisz.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kaliski - powiat w południowo – wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kaliszu. W skład powiatu wchodzą gminy: Blizanów, Brzeziny, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Kalisz, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Szczytniki i Żelazków, zajmując powierzchnię 1160 km kw.

Atrakcje przyrodnicze regionu stanowią: rezerwaty przyrody („Brzeziny” i „Olbina”), obszary chronionego krajobrazu (Dolina Rzeki Prosny i Dolina Rzeki Swędrni), Jeziorko Pokrzywnickie i zbiornik Murowaniec na Swędrni; zaś do wartych zobaczenia zabytków powiatu zaliczaja się: zespoły pałacowe i dworskie gminy Blizanów, mauzoleum księcia Józefa Zajączka w Opatówku czy Kaliska Kolej Dojazdowa wybudowana w latach 1914 -1917.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 12 i 25.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola