Belka
Wtorek, 14 Maja 2024   imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Kalisz: 500-lecie Reformacji

Data publikacji: 2017-11-08, Data modyfikacji: 2017-11-08
A A AWydrukDrukuj  
 
Kalisz: 500-lecie Reformacji

W Sali Recepcyjnej kaliskiego Ratusza odbyły się obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji. W programie spotkania przewidziano m.in. prelekcję i prezentację multimedialną.

Gospodarzami obchodów byli Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu i ks. Michał Kühn, proboszcz-administrator Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu. 

W Sali Recepcyjnej Ratusza gości powitał prezydent Kalisza. „Dawny Kalisz był miejscem, w którym spotykały się różne kultury, narodowości, wyznania”- mówił Grzegorz Sapiński.

„Ich współistnienie złożyło się na bogatą tradycję naszego miasta. Społeczność zwolenników reformacji obecna jest w Kaliszu od 500 lat. To ogrom historii grodu nad Prosną, na której kartach zapisali się wybitni przedstawiciele Ewangelików. Byli wśród nich fabrykanci i rzemieślnicy, wprowadzający nowoczesne techniki produkcji, znakomicie organizujący swoją pracę, założyciele straży ogniowej, działający na rzecz wspólnego dobra, filantropi, pochylający się nad ubogimi i samotnymi. Gospodarność przedstawicieli ewangelickiej społeczności Kalisza wyrażała się między innymi przez udział w towarzystwie kredytowym, kasie pożyczkowej oraz w sukcesach, jakie osiągały realizowane przez nich przedsięwzięcia” – podkreślił.

„Warto wspomnieć chociażby o słynnych na cały świat fortepianach i pianinach Calisia. Najlepsze kaliskie hotele i apteki były prowadzone przez Ewangelików. Aktywnie uczestniczyli oni w życiu społecznym i kulturalnym. Warto wspomnieć chociażby Kaliskie Ewangelickie Towarzystwo Śpiewacze, które świętowało niedawno jubileusz 160-lecia istnienia. Świadomi bogatej historii wyznawców protestantyzmu, która przypadła w udziale naszemu miastu, możemy życzyć sobie z okazji 500-lecia Reformacji, abyśmy razem w zgodzie współtworzyli Kalisz, naszą małą ojczyznę” – dodał prezydent.

W programie obchodów znalazło się wystąpienie ks. bp. prof. dr hab. Marcina Ryszarda Hintza, prelekcja Jarosława Trześniewksiego-Kwietnia oraz prezentacja multimedialna Edyty Pietrzak.

Za datę powstania Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Kaliszu uważa się dzień 3 września 1795, kiedy to luteranie otrzymali koncesję na utworzenie oddzielnej jednostki administracyjnej Kościoła. Na wniosek kolegium kościelnego i przy poparciu rządu pruskiego, w roku 1797 papież Pius VI przekazał parafii opuszczony przez jezuitów w 1773 roku, obecnie kościół garnizonowy.

UM Kalisz, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kaliski - powiat w południowo – wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kaliszu. W skład powiatu wchodzą gminy: Blizanów, Brzeziny, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Kalisz, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Szczytniki i Żelazków, zajmując powierzchnię 1160 km kw.

Atrakcje przyrodnicze regionu stanowią: rezerwaty przyrody („Brzeziny” i „Olbina”), obszary chronionego krajobrazu (Dolina Rzeki Prosny i Dolina Rzeki Swędrni), Jeziorko Pokrzywnickie i zbiornik Murowaniec na Swędrni; zaś do wartych zobaczenia zabytków powiatu zaliczaja się: zespoły pałacowe i dworskie gminy Blizanów, mauzoleum księcia Józefa Zajączka w Opatówku czy Kaliska Kolej Dojazdowa wybudowana w latach 1914 -1917.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 12 i 25.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola