Belka
Sobota, 4 Maja 2024   imieniny: Florian, Malwina, Monika
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

50. punktów pobrań wymazów w Wielkopolsce. Gdzie i jak z nich skorzystać?

Data publikacji: 2022-01-28, Data modyfikacji: 2022-01-28
A A AWydrukDrukuj  
 
50. punktów pobrań wymazów w Wielkopolsce. Gdzie i jak z nich skorzystać?
  • W Kaliszu działalność rozpoczął w piątek, 28 stycznia drugi w tym mieście punkt pobrań wymazów do testów PCR w kierunku COVID-19.
  • Łącznie w Wielkopolsce otwartych jest obecnie 50. punktów pobrań. Wkrótce mogą pojawić się kolejne.
  • Testować można się również szybkimi testami antygenowymi. Stopniowo zaczynają je wykonywać kolejne apteki.

W piątek, 28 stycznia w Kaliszu został otwarty drugi punkt pobrań wymazów do testów PCR w kierunku COVID-19. Jednocześnie to 50. takie miejsce w Wielkopolsce. Znajduje się przy ul. Dobrzeckiej 57. Nowy punkt pobrań wspomoże i odciąży ten przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu, który wcześniej wydłużył swoje godziny funkcjonowania nawet do 12 godzin na dobę. Punkt ten jest czynny przez cały tydzień.

W ostatnich dniach pozostałe punkty w Wielkopolsce w uzgodnieniu z wielkopolskim oddziałem NFZ także zmieniały harmonogramy funkcjonowania - wydłużając godziny pracy czy otwierając się w dodatkowe dni tygodnia. Godziny otwarcia punktów pobrań zostały w sumie wydłużone o 243 w skali tygodnia. W nadchodzących dniach spodziewamy się powstawania kolejnych punktów pobrań na terenie całego województwa. Trwają rozmowy ze wszystkimi podmiotami, które zadeklarowały chęć ich utworzenia.

Testy w Wielkopolsce w liczbach

14 348 - tyle testów wykonano w Wielkopolsce w czwartek, 27 stycznia. Liczba testów regularnie rośnie w związku z rozpędzającą się piątą falą pandemii COVID-19 w Polsce i spodziewaną dominacją wysoce zakaźnego wariantu Omikron.

Od uruchomienia punktów pobrań, wykonały one w Wielkopolsce prawie 780 tysięcy wymazów.

W ostatnim tygodniu w Wielkopolsce (od poniedziałku do czwartku) punkty pobrań wykonały ponad 33 tysiące wymazów. W poprzednim tygodniu od poniedziałku do czwartku wykonano niecałe 20 tysięcy pobrań. Jeszcze wcześniej, od 10 do 13 stycznia wykonano 12,5 tys. pobrań.

W tym tygodniu najwięcej wymazów pobrał punkt przy ul. Rokietnickiej, prowadzony przez Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny UMP. Od poniedziałku do czwartku, wykonał ponad 3,5 tys. wymazów.

Kiedy zlecenie na test?

W przypadku objawów choroby, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem, zlecenie wykonania testu może nam wystawić m.in. lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, a także ten przyjmujący w placówkach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli tzw. wieczorynkach. Najszybszą drogą uzyskania zlecenia może być jednak wypełnienie formularza online, dostępnego na stronie pacjent gov pl. Możemy z niego skorzystać w przypadku pojawienia się objawów choroby, jeśli mieliśmy kontakt z osobą zakażoną lub jeżeli chcemy otrzymać zlecenie na test dla dziecka. Wypełnienie formularza jest również możliwe przez telefon po numerem Domowej Opieki Medycznej.

Z użyciem formularza oraz przez teleporadę lub osobistą wizytę w wieczorynce, z otrzymaniem skierowania na test w kierunku COVID-19 nie ma problemu także w weekendy. W co najmniej jeden z dni wolnych czynna jest również większość punktów pobrań (poza jednym punktem w Poznaniu).

Mam zlecenie na test, co dalej?

Po wystawieniu zlecenia na test PCR automatycznie trafiamy na kwarantannę. Jesteśmy z niej zwolnieni na czas dotarcia i powrotu z punktu pobrań wymazów. Negatywny wynik testu zwalnia nas z kwarantanny, a pozytywny - zamienia kwarantannę w 10-dniową izolację.

Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Choć nie jest to wymagane, warto przed udaniem się na test skontaktować się telefonicznie z wybranym punktem pobrań.

Aby dobrze przygotować się do pobrania wymazu, minimum 2 godziny przed badaniem nie należy:

  • spożywaćposiłków i napojów
  • żućgumy
  • płukać jamy ustnej inosa
  • myćzębów
  • przyjmowaćleków
  • palić papierosów.

Wynik testu można sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji mojeIKP. Wynik jest widoczny także dla lekarza rodzinnego. O wyniku badania może więc poinformować również przychodnia POZ, albo laboratorium, które przeprowadzało badanie. Niektóre z nich dysponują własnym systemem informatycznym i w chwili pobrania wymazu pracownicy punktu informują, jak się do niego zalogować.

Testy antygenowe bez skierowania

Apteki, punkty pobrań wymazów i laboratoria otrzymały możliwość wykonywania szybkich testów antygenowych w kierunku COVID-19. Farmaceuci w całej Polsce zaczynają już testować pierwszych pacjentów, a pracownicy punktów pobrań i laboratoriów, wkrótce mają do nich dołączyć.

Na szybki test antygenowy nie jest potrzebne zlecenie. Jego wynik otrzymujemy po około 15 minutach. Należy pamiętać, że niezależnie od jego wyniku, jest on wpisywany do systemu. Wobec tego osoba z pozytywnym wynikiem testu trafia na 10-dniową izolację. 

, Źródło artykułu: Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kaliski - powiat w południowo – wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kaliszu. W skład powiatu wchodzą gminy: Blizanów, Brzeziny, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Kalisz, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Szczytniki i Żelazków, zajmując powierzchnię 1160 km kw.

Atrakcje przyrodnicze regionu stanowią: rezerwaty przyrody („Brzeziny” i „Olbina”), obszary chronionego krajobrazu (Dolina Rzeki Prosny i Dolina Rzeki Swędrni), Jeziorko Pokrzywnickie i zbiornik Murowaniec na Swędrni; zaś do wartych zobaczenia zabytków powiatu zaliczaja się: zespoły pałacowe i dworskie gminy Blizanów, mauzoleum księcia Józefa Zajączka w Opatówku czy Kaliska Kolej Dojazdowa wybudowana w latach 1914 -1917.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 12 i 25.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola