Belka
Poniedziałek, 20 Maja 2024   imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Endoprotezy - dodatkowe pieniądze skracają kolejki oczekujących na zabiegi

Data publikacji: 2019-05-29, Data modyfikacji: 2019-05-29
A A AWydrukDrukuj  
 
Endoprotezy - dodatkowe pieniądze skracają kolejki oczekujących na zabiegi

Ponad 21 milionów złotych przeznaczył w tym roku wielkopolski oddział NFZ na dodatkowe zabiegi endoprotezoplastyki. Oznacza to skrócenie czasu oczekiwania na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego. 18,6 miliona złotych zostało już przekazane placówkom, które przeprowadzają tego typu zabiegi, z czego ponad 5 mln zł to pieniądze za procedury dotychczas wykonane ponad wartość zawartych umów.

Dzięki dodatkowym kwotom więcej zabiegów endoprotezoplastyki wykonuje ponad 20 placówek w całej Wielkopolsce.

- Na podstawie analizy wydatków z ubiegłego roku widzimy, że akurat w tej dziedzinie, dodatkowe pieniądze realnie wpływają na skrócenie czasu oczekiwania na wszczepienie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. – W 2018 roku na dodatkowe świadczenia w tym zakresie przekazaliśmy ponad 28 milionów złotych.

Te dodatkowe pieniądze sprawiły, że kolejka osób oczekujących w Wielkopolsce na endoprotezoplastykę stawu biodrowego zmniejszyła się z 7709 osób na koniec 2017 roku, do 6898 na koniec 2018 roku. Z powodu wykonania zabiegu z kolejki skreślono w tym czasie 1217 pacjentów, ale ciągle zapisywane są nowe osoby. Średni czas oczekiwania w ciągu 12 miesięcy 2018 roku w przypadkach pilnych skrócił się o 42 dni (z 163 dni do 122 dni), a w stabilnych o 103 dni (z 563 do 460 dni). Należy zwrócić uwagę na to, że jest to czas średni, co oznacza, że są placówki, w których kolejki są dłuższe, ale są też takie, w których na endoprotezę stawu biodrowego czeka się o wiele krócej.

W przypadku endoprotez stawu kolanowego sytuacja wygląda podobnie. Dzięki dodatkowym środkom liczba oczekujących zmniejszyła się z 8161 na koniec 2017 roku do 7485 na koniec czwartego kwartału 2018 roku, a z kolejki wykreślono w tym czasie 860 osób, u których zabieg został wykonany. Średni czas oczekiwania w przypadkach pilnych skrócił się ze 164 do 147 dni, a w przypadkach stabilnych z 562 do 534 dni.

, Źródło artykułu: Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Powiat kaliski - powiat w południowo – wschodniej części  województwa wielkopolskiego z siedzibą w Kaliszu. W skład powiatu wchodzą gminy: Blizanów, Brzeziny, Ceków Kolonia, Godziesze Wielkie, Kalisz, Koźminek, Lisków, Mycielin, Opatówek, Szczytniki i Żelazków, zajmując powierzchnię 1160 km kw.

Atrakcje przyrodnicze regionu stanowią: rezerwaty przyrody („Brzeziny” i „Olbina”), obszary chronionego krajobrazu (Dolina Rzeki Prosny i Dolina Rzeki Swędrni), Jeziorko Pokrzywnickie i zbiornik Murowaniec na Swędrni; zaś do wartych zobaczenia zabytków powiatu zaliczaja się: zespoły pałacowe i dworskie gminy Blizanów, mauzoleum księcia Józefa Zajączka w Opatówku czy Kaliska Kolej Dojazdowa wybudowana w latach 1914 -1917.

Gospodarka powiatu oparta jest w głównej mierze na rolnictwie.

Przez powiat przebiegają dwie drogi krajowe nr: 12 i 25.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola